Przykładowe wzory ułożenia płytek

W poprzednich artykułach niniejszej witryny przybliżyliśmy już najpopularniejsze i najlepsze do różnych pomieszczeń kafelkowe pokrycia podłogowe. Tutaj z kolei chcielibyśmy zaproponować Państwu przykładowe, efektowne, stylowe i oryginalne wzory i desenie, które samodzielnie możemy ułożyć z kolorowych, dekoracyjnych płytek o fantazyjnych kształtach.

Pragnąc samodzielnie położyć płytki w salonie, pokoju gościnnym czy przedpokoju z powodzeniem można zdecydować się na wykonanie krok po kroku, stylowego i pomysłowego wzoru, który ładnie i estetycznie harmonizował będzie z pozostałym wystrojem całego pomieszczenia. Na początek warto zatem przede wszystkim rozłożyć wybrane kafelki na całej powierzchni podłogi, rozplanowując efektowny wzorek. Pamiętajmy też, iż w nieregularnych pomieszczeniach powinniśmy ułożyć z płytek takie desenie i motywy, by uzyskać jak najmniej resztek i odpadów z kafelków.

Dobrym pomysłem na zaaranżowanie nietuzinkowej i pomysłowej podłogi w większości domowych pomieszczeń użytkowych może być chociażby połączenie dwóch kolorów płytek w takim samym rozmiarze. W ten łatwy sposób można bowiem z powodzeniem stworzyć motyw klasycznej szachownicy, która doskonale sprawdzi się przede wszystkim w niewielkiej kuchni, kameralnej jadalni czy łazience, optycznie powiększając wnetrze.

W pokojach, gdzie zazwyczaj panuje nieco mniejsze natężenie ruchu możemy też z powodzeniem własnoręcznie wykonać wzór z płytek błyszczących i matowych, układając je na przemian lub po skosie. W podobny sposób możemy również samodzielnie zrobić piękne i efektowne pokrycie podłogowe do łazienki, na przykład z deseniem spiralnym lub owalnym, wykorzystując do tego celu mniejsze kafelki w nieco ciemniejszym kolorze, wpisującym się w aranżację pomieszczenia.

Z większych, ozdobnych płytek w dowolnie wybranym przez nas kolorze możemy też z powodzeniem wykonać w centralnej części podłogi także efektowne i oryginalne kształty, na przykład romby, prostokąty czy zawijasy z drobniejszych i zaokrąglonych kafelków. Pozostałe płytki podłogowe, utrzymane w jednolitej kolorystyce mogą koncentrycznie otaczać wybrany przez nas motyw, tworząc klasyczny i niezwykle elegancki wzór.

Zależnie od naszych potrzeb i gustów, do samodzielnego wykonania podłogi z płytek wykorzystać możemy jednokolorowe lub oryginalnie barwione, szkliwione lub nieszkliwione kafelki. Na gładkich powierzchniach można też pokusić się o wstawienie kilku bardziej dekoracyjnych płytek, na przykład z motywem roślinnym, ozdobnymi kwiatami czy wzorami abstrakcyjnymi i geometrycznymi. Na zakończenie pracy należy także uważnie i dokładnie zafugować płytki. Kontrastujące z odcieniem płytek spoiwo również może okazać się ciekawą i niebanalną ozdobą praktycznej, kafelkowanej podłogi.